Haber

Önder Erdoğan: Otoyol ve köprü fiyatlarında yıl boyu rastgele bir artış olmayacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3 saat süren Kabine Toplantısı’nın ardından alınan kararları ve 2022 yılında verilen hizmetleri açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşması şöyle oldu:

“EYT’Yİ YAKINDA MECLİSTE SUNARIZ”

EYT ile çalışmayı yakında Meclisimizin takdirine sunuyoruz. Gençlerimizin istihdamına katkı sağlamak amacıyla 6 bakanlık iş birliği ile başlattığımız 1 Milyon Yazılımcı Projemizin ilk etabını tamamladık. Devam eden ilgi nedeniyle programları daha da güçlendirmeye karar verdik.

2022 İHRACAT REKORU

Yeni yılın ilk iş gününde ihracat rakamlarını açıkladık. 254,2 milyar dolarlık başarı için tüm sanayicilerimizi, üreticilerimizi ve ihracatçılarımızı kutluyorum. Son 20 yılda 7 kat artırdığımız geldiğimiz seviyeyi yeterli bulmuyoruz.

Salı günü yeni yıl memur ve emekli maaşı zammının ilk aşamasını açıkladık. Yüzde 24 olarak açıkladığımız artıştan rahatsız olduk ve ilgili bakanlarımıza bu oranın artırılması yönünde çalışmaları talimatını verdik.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN HAFTASONU ÇALIŞMA PROGRAMI YOĞUN OLDU

Cuma günü Ziraat Bankası’nın tarım sektöründeki faaliyetlerini değerlendirdiğimiz programda çiftçilerimizle buluştuk. Cumartesi günü Antalya’da bir dizi programa katılarak hem Antalyalı kardeşlerimize hasret giderdik hem de onlara tekrar geçmiş olsun dileklerimizi ilettik.

Kumluca’da selden zarar gören vatandaşlarımızın verdiğimiz desteklerle kısa sürede sağlığına kavuştuğunu görmek bizleri sevindirdi. Hamdolsun vatandaşlarımıza, anahtar teslim töreninde devletimizin gücüne ve kabiliyetine bir kez daha şahit olduk.

Aynı günün akşamı merhum Menderes’in yadigarı eski dokuma fabrikasının müzeye dönüştürüldüğü yerde kadınlarımızla keyifli bir buluşma gerçekleştirdik. Yaklaşık 700 kadınla ortada kaldık. Pazar günü gençlerimizin coşkusunu paylaştığımız programla bir merkeze geldik.

TÜRK ORDUSU GİBİ “Fırtına”

Bu sabah Sakarya Arifiye’den yola çıktık. Arifiye’de yeni nesil Fırtına obüslerinin Türk Silahlı Kuvvetlerine teslim törenine katıldık. Bu Fırtına obüsleri düşmandan korkar, dosta güvenir. Bu vesileyle Altay tank ve zırhlı personel taşıyıcılarını inceleme fırsatı bulduk. Bir süredir satılıp kapandığı için bahsettiği yer Arifiye oldu.

MUHALEFETİ AÇILIŞA DAVET EDİN: AVRUPA’NIN AZ KÜTÜPHANESİNDEN BİRİNİ AÇIYORUZ

Meşhur Rami Kışlamız cuma günü İstanbul’un milli kütüphanesi olacak. Muhalefeti davet ediyoruz. İstanbul’da Avrupa’nın en büyük kütüphanelerinden birinin açılışını yapıyoruz. Umarım mimarisiyle tarih yeniden ayağa kalkar.

O kışlada esnaf olarak çalıştım. Ben gıda sektöründe çalışırken Rami Kışlası da gıda sektöründe Unkapanı’ndan taşındığımız bir yerdi. Oradan, onları farklı bir yere taşıyana kadar araziyi seçtik. Ama sonunda oldu.

Cumartesi günü Muğlalı kardeşlerimizle hasret gidereceğiz.

KÖPRÜ VE OTOYOLLARDA ARTIŞ YOK

Bu vesileyle bir müjde vermek istiyorum. Otoyol ve köprü hizmet bedellerinde yıl boyunca rastgele bir artış olmayacak.

Kamu-özel ortaklığıyla hayata geçirilen projelerimiz daha planlama ve yatırım aşamasındayken birileri iftira, iftira ve çamur kullanarak engellemeye çalıştı. Ancak bu model sayesinde birçok projeyi kamu bütçesine yük olmadan hayata geçirme imkanı bulduk.

DEV PROJELERİN EKONOMİYE KATKILARI

Hesapladığımızda Osmangazi Köprüsü yaklaşık 10 milyar dolar, İstanbul-İzmir Otoyolu 29 milyar dolar, Yavuz Sultan Selim Köprüsü 5 milyar dolar, Avrasya Tüneli 7 milyar dolar, İstanbul Havalimanı 80 milyar dolar katkı sağladı.

Diğer projelerimizin her biri bölgelerine ve ülkemize önemli tasarruflar sağlamaya, ekonomik değer üretmeye ve insanımızın hayatını kolaylaştırmaya devam ediyor.

ULAŞTIRMAYA 200 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM

200 milyar dolarlık yatırımla ülkemizin ulaşım altyapısı sorununu çözdük. Kamu-özel iştirak yatırımlarında ülkemize çok daha büyük faydalar yazacağız.

Bakanlıklarımızın 2022 faaliyetlerini ve 2023 planlarımızı sizlere sundum. Geçen yıl personel ve patron temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirilen taban fiyat üzerinden bu yıl uygulayacağımız asgari ücret 8.507 TL olarak çalışanlarımızı sadece enflasyon baskısı altında tutmakta değil, istihdamı da korumakta kararlıyız.

MİNİMUM FİYAT DESTEĞİ

Asgari fiyat ekini 400 liraya çıkararak önemli bir adım daha attık. Kamu çalışanları ve emeklilerin uzun süredir beklediği Ek Gösterge yönetmeliğini TBMM’ye sunduk.

1,4 MİLYON İŞSİZ İSTİHDAM

Madencilik sektöründe bir program kapsamında 10 bin madencinin sağlık gözetimini gerçekleştirdik. İş arayanlarla işverenlerimizi buluşturan İŞKUR’umuzla 1,4 milyon vatandaşımızın istihdamına aracılık ettik.

Kronik hastalık ve ilaç bildirim süresini 30 Haziran 2023 tarihine kadar uzatarak vatandaşlarımız ve yakınlarına kolaylık sağladık. Bu yıl yeni istihdam projemizi ülkemizin değişen ihtiyaçları ve küresel değişimlere uygun olarak hazırlıyoruz.

Başta gençlerimiz olmak üzere iş gücümüzün niteliklerini pazarın gereklilikleri ile bütünleştiren projelerimizi büyütüyoruz. Aktif işgücü piyasası programlarını yaygınlaştırarak mesleki ve işbaşı eğitimi güçlendiriyoruz.

Elektronik devlet aracılığıyla yapılan süreçleri basitleştiriyor ve artırıyoruz.

Cumhuriyetimizin 100. yılı hazırlıkları kapsamında Ankara’da birçok simge yapının restorasyonunu tamamladık. İstanbul’da 52 türbeyi onardık. Yurt içinde 117 vakıf eserinin onarımını tamamladık.

KÜLTÜR SANATA BÜYÜK YATIRIM

62 kütüphanemizi yeniledik ve hizmete açtık. Alışveriş merkezleri, tren istasyonları, cezaevleri gibi kalabalık yerlerde yeni kütüphanelerimizi hizmete açtık. Sinemaya gitmeyen çocuk kalmasın projesiyle 1 milyon çocuğumuzu sinemayla tanıştırdık.

Dünyada rekor olan 700 noktada tarihi alanlarımızda da çalışmalara devam ederek düzenlemesi tamamlanan yerleri hizmete açtık. Milletimizden büyük ilgi gören Kültür Yolu Şenliklerini İstanbul, Ankara, Çanakkale, Diyarbakır, Konya’da 7 kez gerçekleştirdik.

“MOĞOLİSTAN’DAN KERKÜK’E ECDAD MİRASINA SAHİP OLMAYA DEVAM EDİYORUZ”

Turizm departmanının kalifiye eleman ihtiyacını karşılamak için okullarımızı otellerimizle eşleştiren projeyi genişlettik ve üç dilde eğitim vermeye başladık. TİKA aracılığıyla 100’den fazla ülkede 1300’den fazla kalkınma projesi gerçekleştirdik. Kültür ve turizm alanında başlattığımız çalışmaları bu yıl da katlayarak ülkemizin marka değerini güçlendirmeye devam edeceğiz. Yurt dışında Moğolistan’dan Kerkük’e kadar ata mirasımıza sahip çıkmaya devam ediyoruz. Bundan sonra da her yıl 5 yeni şehir ekleyerek kültür yolu şenliklerimize devam edeceğiz.

YARDIMCI AİLELER ÜZERİNDE ARTAN SOSYAL DEVLET ETKİSİ

Engelliden yaşlıya, çocuktan kadına her kesime destek olduk, kimse kendini yalnız hissetmesin diye çalıştık. Sosyal hizmet yelpazemizi genişleterek devletin yetimlerin şahsı olduğunu göstermeye çalıştık. 2022 yılında sosyal yardım harcamalarımızın toplam tutarı 578 milyar liraya ulaştı. Elektrik yardımının kapsamını genişleterek 2,8 milyon haneye elektrik yardımına başladık ve akaryakıt yardımını ekledik. 1,6 milyon haneye ulaşarak yapılan hizmetlerin vatandaşlarımızın sıkıntı ve mağduriyetlerine etkilerini görmüş olduk. Yine yapılandırdığımız sosyal hizmet merkezi sayımızı 397’ye çıkardık. Bağlantıdan hukuka, medyadan sağlığa 3,3 milyon kişiyi eğittik. Aile danışmanlığı hizmetlerimiz kapsamında 95 bin başvuruya destek sağladık.

AFET MAĞDURLARINA VERİLEN HİZMETLER

Afetlerde vatandaşlarımızın yanında yer alarak 75.000’den fazla kişiye psikososyal destek hizmeti verdik. 46 bini aşkın izlenme ile çocuklarımızı risk altında takip altında tuttuk. Yaklaşık 154 bin çocuğa sosyal ve ekonomik destek hizmeti verdik. Özel şubede işe yerleştirilen savunma altındaki çocuk sayısını 10 bine yaklaştırdık. Manisiz’de gündüz bakımevi sayımızı 130’a, yaşlı gündüz bakımevi sayımızı da 138’e çıkardık.

64 BİN KADIN ŞİDDET MAĞDURUNA DESTEK

Kadına yönelik şiddete karşı odunsuz mücadelemizi sürdürürken, 64 bin mağdura takviye güç verdik. Bu yıl aile ve sosyal hizmetlerde dul kadınlarımız ve Roman vatandaşlarımız gibi ihtiyaç sahipleri için bir sosyal konut projesi başlatacağız.

Yoksulluk sınırına yakın ailelerimizin yanında olacağız. Avrupa’dan Suriye’ye son etki alanlarımız hariç tüm etki alanlarında vatandaşlarımıza ve kardeşlerimize ilave rehberlik ve takviye hizmetleri sağlayacağız. Kadınlarımızı hayatın her alanında destekleyecek yeni projelere imza atıyoruz.

FARKLI DİPLOMASİ ÇALIŞMALARI

Latin Amerika’dan Avrupa’ya, Asya’dan Balkanlar’a 37 devlet ve hükümet başkanını ziyaret ettik. 27 ülke gezdik. Türk Devletleri Teşkilatı 8. zirvesine ev sahipliği yaptık. Toplam 275 ikili görüşme ve resepsiyon gerçekleştirdik. Montrö Sözleşmesi’ni titizlikle uygulayarak gerilimin Karadeniz’e sıçramasını ve daha fazla tırmanmasını engelledik. Tarafları İstanbul Antalya’da buluşturduk. İstanbul tahıl anlaşmasını hayata geçirdik ve 17 milyon ton tahılın dünya pazarlarına ulaşmasını sağladık.

31,2 milyon ile tarihimizin en yüksek istihdamına sahip ekonomik programımızın başarısını kanıtladık. İhracatta Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırdık. Emtia fiyatlarındaki keskin artışlar nedeniyle cari işlemler açığındaki artışın farkındayız. Kendi güç kaynaklarımızı seferber ederek bu süreci tersine çevirecek adımlar atıyoruz. Önümüzdeki aylarda hep enflasyonun düştüğünü göreceğiz. Mali disiplinden taviz vermedik.

ENFLASYON VERGİSİ İNDİRİMLERİ VE ENERJİ FİYATLARINA KARŞI PARA YARDIMI

Vatandaşlarımızı enflasyondan korumak için vergi indirimlerine, sübvansiyonlara ve ek matrahlara rağmen bütçe açığının milli gelire oranını öngördüğümüz seviyenin altında tutabiliriz. Hazine, yıl içinde ücretliler için yaptığımız iyileştirmelerin bir kısmını vergi indirimleri ve ek ödemelerle karşıladı. 279 milyar lira vazgeçtiğimiz vergi bedeli. 5 milyona yakın ailenin 2 bin liraya varan borcunu icra sıkıntısını çözmek için Hazine olarak üstlendik. Hem kayıt dışı ekonomi hem de fahiş fiyat artışları ile çaba için 1 milyondan fazla denetim yaptık.

Tarımsal kısmı güçlendirmek için ek üsler devrettik. Faiz oranlarındaki indirimlerle iç borçlanma maliyetini yüzde 10,7’ye indirdik ve ortalama vadeyi 70 aya çıkardık.

Bireysel emeklilik sistemine devlet katkısını yüzde 30’a çıkardık. KOBİ’lere verdiğimiz kaidenin en somut örneği kullanılan kredi hacminin dört katına çıkmasıdır. Hazine destekli kefalet sistemi ile ek kredi imkânı yarattık. Kurumlar vergisi oranını yüzde 1’e indirerek ihracata ve üretime destek sağladık.

2023 YILINDA 1 MİLYON İSTİHDAM ARTACAK

Bu yıl ekonomide yıllık ortalama 1 milyon istihdam artışı ile yolumuza devam edeceğiz. Dünya ticaretindeki payımızı artırarak ihracatımızı katlanarak artıracağız. Mevcut fazla hedefimize ulaşmak için başta güç olmak üzere her alanda amaçlarımızı kullanacağız. Gerekirse TOGG’a destek için kamu alım garantisi vereceğiz.

SEÇİMİ KAZANAN LULA’YA YÖNELİK ŞİDDET EYLEMLERİNE TEPKİ BAŞLADI

Brezilya’da yapılan seçimlerde meşru olarak devlet başkanlığını üstlenen Sayın Lula’ya yönelik şiddeti kınıyoruz. TBMM’nin, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın, Yargıtay binasının baskısına kadar varan bu hareketlerin demokraside yeri olmadığına inanıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
bets10jojobet
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
istanbul escort