Yaşam

IMDb Puanı 8’in Üzerinde Olan Kaliteli Kült Filmler

Kült terimi genellikle sinemalarla ilişkilendirilse de, çok daha geniş bir anlam yelpazesine sahiptir. Bu ifade genellikle bir nesnenin maliyetini belirtmek için kullanılır. Çağdaşlarından farklı olan değerli eserlerden bahsederken ‘kült kitap’ ya da ‘kült film’ gibi kelimelerle karşılaşabiliriz. Kült sinemalar, zamanla geniş bir hayran kitlesi kazanmış ve sinema dünyasında eşsiz bir yere sahip olan yapımlardır. Farklı hikayeleri, sıra dışı karakterleri ya da etkileyici görsel efektleri ile dikkat çeken bu sinemalar, sinemaseverlerin hafızalarında sonsuza dek iz bırakıyor.

İşte her sinemaseverin mutlaka izlemesi gereken kült film teklifleriyle dolu bir liste. ?

31. Donnie Darko, 2001

IMDb’si:8.0

Özet: Donnie Darko, gerçek dışı görüntüler gören ve tavşan kostümü giymiş bir adamla karşılaşan 16 yaşındaki bir çocuğun hikayesidir. Donnie, çevresiyle mücadele eden gizemli misafirinin izini sürer.

Oyuncular:Jake Gyllenhaal, Jena Malone, Mary McDonnell

Müdür:Richard Kelly

30. Günah Şehri, 2005

IMDb’si:8.0

Özet: Bir gece aşık olduğu kadınla birlikte olan Marv, kadının öldüğünü anlar ve cinayetin baş zanlısı olur. Polisten kaçarken bir yandan da gerçek katili bulmaya çalışır.

Oyuncular:Mickey RourkeClive OwenBruce Willis

Müdür:Frank Miller, Quentin Tarantino, Robert Rodriguez

29. Öfkeli Boğa, 1980

IMDb’si:8.1

Özet:Boksör Jack La Motta’nın şampiyonluktan bar komedyenliğine uzanan iddialı yaşamının öyküsünü anlatıyor.

Oyuncular:Robert De Niro, Cathy Moriarty, Joe Pesci

Müdür:Martin Scorsese

28. Yedinci Mühür, 1957

IMDb’si:8.1

Özet: Orta Çağ’da Haçlı Seferleri’nden dönen şövalye huzura kavuşacağını düşünürken, Vefat canına kıymak için karşısına çıkar. Ölüm ile pazarlık ettikten sonra şövalye onu bir satranç oyununa davet eder.

Oyuncular:Max von Sydow, Gunnar Björnstrand, Bengt Ekerot

Müdür:Ingmar Bergman

27. Truman Gösterisi, 1998

IMDb’si:8.2

Özet:Truman Burbank mükemmel bir adada mutlu bir hayat sürüyor ama gerçekte hayatı dünya çapında 24 saat yayınlanan bir televizyon programından ibaret.

Oyuncular:Jim Carrey, Ed Harris, Laura Linney

Müdür:Peter Weir

26. Güzel Bir Akıl, 2001

IMDb’si:8.2

Özet:Dahi matematikçi John Forbes Nash, Princeton Üniversitesi’nde okuyor ve ortaya büyük bir teori koyuyor, ancak zamanla şizofreni semptomlarıyla mücadele etmek zorunda kalıyor ve gerçek dünyayı kurgusal gerçeklikten ayıramıyor.

Oyuncular:Russell CroweEd HarrisJennifer Connelly

Müdür:Ron Howard

25. Taksi Şoförü, 1976

IMDb’si:8.2

Özet: Yetmişlerin Manhattan gecelerinde bir taksi şoförü olan Vietnam gazisi Travis, etrafındaki hayatla ve toplumun pisliğiyle bağlantı kuramaz. Sonunda, Travis kendi prosedürleriyle meseleyi kendi eline alır.

Oyuncular:Robert De Niro, Jodie Foster, Cybill Shepherd

Müdür:Martin Scorsese

24. V For Vendetta, 2005

IMDb’si:8.2

Özet: Film 2020 yılında İngiltere’de totaliter ve faşist bir yönetimin kontrolünde geçiyor. Özgürlüğün olmadığı bu ortamda, absürt terör eylemleri yapan gizemli bir figür ortaya çıkar ve özgürlüğün anlamını bilmeyen genç bir kadını etkiler. Gizemli V, başı belada olan Evey’i kurtarır ve hareket, topluluk uyanışını ve isyanı tetikler.

Oyuncular:Hugo WeavingNatalie PortmanRupert Graves

Müdür:James McTeigue

23. Amelie, 2001

IMDb’si:8.3

Özet: Paris’te garsonluk yapan Amelie, saf ve çekingen bir kızdır. Annesinin ölümü ve babasının soğuk tavrı yüzünden kendini yalnız hissediyor. Bir gün evinde bir kutu bulunca hayatı değişir.

Oyuncular:Audrey Tautou, Mathieu Kassovitz, Rufus

Müdür:Jean-Pierre Jeunet

22. Otomatik Portakal, 1971

IMDb’si:8.3

Özet: Alex, geceleri arkadaşlarıyla birlikte masum insanlara saldıran genç ve acımasız bir hayduttur. Yakalanıp rehabilitasyona gönderildiğinde şiddetli ve ürkütücü bir süreçten geçer.

Oyuncular:Malcolm McDowell, Patrick Magee, Michael Bates

Müdür:Stanley Kubrick

21. 2001: Bir Uzay Destanı, 1968

IMDb’si:8.3

Özet: Taş Dönemi’nde gizemli bir kara taş, primatların alet kullanmasını sağlar ve akıl için ilk adımlar atılır. 1999’da ay astronotları başka bir kara taş keşfederler. 2001’de, Dünya ile Jüpiter’in ortasındaki bir uzay gemisinde bulunan akıllı bir bilgisayar, hatasını saklamaya çalışır.

Oyuncular:Keir Dullea, Gary Lockwood, William Sylvester

Müdür:Stanley Kubrick

20. Soysuzlar Çetesi, 2009

IMDb’si:8.3

Özet: Nazi Yüzbaşı Hans Landa tarafından idam edilen Shosanna Dreyfus’un ailesinin hikayesini anlatıyor. Yeni bir kimlikle Fransa’ya giden Shosanna’nın hayatı, Teğmen Aldo Raine liderliğindeki ‘Soysuzlar’ ekibiyle kesişir.

Oyuncular:Brad PittDiane KrugerEli Roth

Müdür:Quentin Tarantino

19. Tam Metal Ceket, 1987

IMDb’si:8.3

Özet: Askeri disiplinin askerler üzerindeki etkilerini ve savaş gerçekliğini anlatıyor. Sinema savaşın değişimini insanlar üzerinde gösterirken savaşı sadece bir araç olarak kullanır.

Oyuncular:Matthew Modine, R. Lee Ermey, Vincent D’Onofrio

Müdür:Stanley Kubrick

18. Yurttaş Kane, 1941

IMDb’si:8.3

Özet: Zengin medya patronu Charles Foster Kane, özel kalesi Xanadu’da öldü. Son sözleri ‘Rosebud’ olurdu. Gazetelerde Kane ile ilgili farklı hayat hikayeleri var. Genç bir gazeteci, Kane’in son sözünün anlamını araştırmakla görevlendirilir ve Kane’in akrabalarıyla iletişime geçer. Benzetme, mükemmeliyetçiliğin ve otoriter yönetimin trajik sonuçlarını gösteriyor.

Oyuncular:Orson Welles, Joseph Cotten, Dorothy Comingore

Müdür:Orson Welles

17. Bir Rüya İçin Ağıt, 2000

IMDb’si:8.3

Özet: Sara Goldfarb bir televizyon bağımlısı ve oğlu Harry bir uyuşturucu bağımlısıdır. Sara bir televizyon programına çıkmak için kilo verirken, Harry ve arkadaşları eroin ve kokain kullanmaya devam eder. Bu bağımlılıklar aileyi felakete sürükler.

Oyuncular:Ellen Burstyn, Jared Leto, Jennifer Connelly

Müdür:darren aronofsky

16. Büyük Diktatör, 1940

IMDb’si:8.4

Özet: Adenoid Hynkel adlı bir diktatör tarafından yönetilen bir ülkede, ona çok benzeyen saf bir Yahudi berber yaşıyor. Hynkel’in askerleri Yahudileri toplama kamplarına götürürken, berbere benzerliği nedeniyle onu bir diktatör sanırlar ve komik karışıklıklar başlar.

Oyuncular:Charles ChaplinPaulette GoddardJack Oakie

Müdür:Charles chaplin

15. Eski Uzunluk, 2003

IMDb’si:8.4

Özet: Oh Dae-su kendini karanlık bir hücrede bulur ve karısının öldürüldüğünü öğrenir. 15 yıl hapis yattıktan sonra serbest bırakılır ve intikam almak için ailesini öldürenleri bulmaya çalışır.

Oyuncular:Choi Min-sik, Yoo Ji-tae, Kang Hye-jeong

Müdür:Park Chan Wook

14. Uzaylı, 1979

IMDb’si:8.5

Özet: Kargo gemisi Nostromo’nun mürettebatı, uyandıktan sonra, bir gezegende uzaylı bir yaşam türü keşfeder. Dallas, Lambert ve Kane’den oluşan ekip gezegene iner ve terk edilmiş bir uzay gemisi bulur. Yumurta şeklindeki organizmaları incelediklerinde Kane’in yüzüne bir yaratık yapışır. Gemiye dönen ekip, karantina kurallarına rağmen Kane’i yanına alır.

Oyuncular:Sigourney Weaver, Tom Skerritt, John Hurt

Müdür:Ridley Scott

13. Amerikan Tarihi X, 1998

IMDb’si:8.5

Özet: Derek Vinyard ırkçı bir Nazi ve kardeşi Danny’nin de benzer inançları var. Babalarına olan nefreti siyahiler tarafından katledilen Derek, hayatını değiştiren bir hata yapar ve hapse gönderilir. Derek, zenci bir çamaşırcıyla arkadaş olur ve fikirlerinin ortasında bir seçim yapmak zorunda kalır. Bu arada, erkek kardeşi Danny büyüyünce ‘acımasız bir ırkçı’ olur.

Oyuncular:Edward Norton, Edward Furlong, Beverly D’Angelo

Müdür:Tony Kaye

12. Sapık, 1960

IMDb’si:8.5

Özet: Marion Crane, işvereniyle iş yapan zengin bir adamdan 40.000 dolar alır ve parayı bankaya yatırmak yerine kaçar. Polis, şüpheli davranışının ardından onu kovalar. Sevgilisiyle buluşmayı planlayan Marion, şiddetli yağmur nedeniyle bir otelde kalmaya karar verir. Otelde tuhaf şeylerin döndüğünü fark eden Marion, otel sahibi Norman Bates ile konuşur ve kişilik sorunları olduğunu öğrenir.

Oyuncular:Anthony Perkins, Janet Leigh, Vera Miles

Müdür:Alfred Hitchcock

11. Piyanist, 2002

IMDb’si:8.5

Özet: Piyanist Wladyslaw Szpilman, İkinci Dünya Savaşı sırasında Polonya tarafından işgal edilir. Yahudi olduğu için gettoda yaşamak zorunda. Bir Alman subayının yardımıyla hayatı değişir.

Oyuncular:Adrien Brody, Thomas Kretschmann, Frank Finlay

Müdür:Roman Polanski

10. Leon: Bir Profesyonel, 1994

IMDb’si:8.5

Özet: Mathilda, ailesi öldürüldüğünde alışverişe çıkmış 12 yaşında bir kızdır. Yumuşak huylu katil, Leon’a sığınır ve onunla güçlü bir bağ kurar. Leon, babalık ve arkadaşlık gibi kavramlara aşina değildir, ancak Mathilda’ya karşı içten bir sevgisi vardır.

Oyuncular:Jean Reno, Gary Oldman, Natalie Portman

Müdür:Luc Besson

9. Kuzuların Sessizliği, 1991

IMDb’si:8.6

Özet: Genç FBI casusu Clarice Starling, bir bayanı derisini koruyan bir katilin pençelerinden kurtarmaya çalışır. Katili bulmak için psikopat Doktor Hannibal Lecter ile yakınlaşır ve onun güvenini kazanması gerekir.

Oyuncular:Jodie Foster, Anthony Hopkins, Lawrence A. Bonney

Müdür:Jonathan Demme

8. Hayat Güzeldir, 1997

IMDb’si:8.6

Özet: 1930’larda İtalya’da yaşayan Yahudi bir muhasebeci olan Guido, öğretmen Dora’ya aşık olur ve evlenirler. İkinci Dünya Savaşı sırasında bir toplama kampına götürülen Guido, oğlu Giosue’ye kampın ve savaşın bir oyun olduğunu söyler. Oyunu başarıyla tamamlarsa oğluna istediği oyuncak tankı hediye edecek.

Oyuncular:Roberto Benigni, Nicoletta Braschi, Giorgio Cantarini

Müdür:Roberto Benigni

7. Yeşil Yol, 1999

IMDb’si:8.6

Özet: Bir huzurevinde yaşayan eski bir hapishane memuru olan Edgecomb, hayatı boyunca unutamayacağı bir hikaye anlatıyor. İdam mahkûmlarını naklederken kimse onu John Coffey kadar etkileyemez. İki küçük kızı öldürmekten hüküm giyen Coffey, zayıf ve kırılgandır ve korkutucu görünümüne rağmen doğaüstü güçlere sahiptir.

Oyuncular:Tom HanksMichael Clarke DuncanDavid Morse

Müdür:Frank Darabont

6. Matrix, 1999

IMDb’si:8.7

Özet: Neo lakaplı bilgisayar programcısı ve bilgisayar korsanı Thomas Anderson, siyah takım elbiseli adamların peşindedir. Morpheus ile tanıştığında içinde yaşadığımız dünyanın aldatıcı olduğunu öğrenir. Trinity ve Morpheus’un yardımıyla Neo, bu düzeni bozmaya çalışan bir gruba katılır.

Oyuncular:Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss

Müdür:Lana WachowskiLilly Wachowski

5. Dövüş Kulübü, 1999

IMDb’si:8.8

Özet: Film, sıradan hayatının girdaplarında krize giren bir sigorta müfettişi olan ana karakterin etrafında dönüyor. Bu isimsiz ana karakter, kanserden kurtulanlara uykusuzluğun üstesinden gelmeleri ve yaşamlarına anlam katmaları için moral sağlayan terapi gruplarına katılıyor. Orada Marla Singer adında bir kadınla garip bir ilişki kurar ve bir iş gezisinden dönerken Tyler Durden adında eksantrik bir adamla tanışır. Tyler’ın başlattığı yeraltı dövüş kulübü, ana karakterin hayatında yeni kapılar aralıyor.

Oyuncular:Brad PittEdward NortonKöfte

Müdür:david fincher

4. Ucuz Roman, 1994

IMDb’si:8.9

Özet: Jules Winnfield ve Vincent Vega, Marsellus Wallace adlı bir mafya patronunun çalınan çantasını almaya çalışan iki profesyonel kiralık katildir. Wallace, Vincent’tan o şehir dışındayken karısını dışarı çıkarmasını ister. Butch Coolidge, Wallace’tan para alarak maçını kaybetmesi gereken yaşlı bir boksördür. Honey Bunny ve Balkabağı, yeni bir başlangıç ​​yapmaya karar veren hırsız bir çifttir. Bu insanların görünüşte alakasız hayatları bir şekilde doruğa ulaşır.

Oyuncular:John Travolta, Uma Thurman, Samuel L. Jackson

Müdür:Quentin Tarantino

3. Schindler’in Listesi, 1993

IMDb’si:9.0

Özet: Holokost sırasında 1.100’den fazla Yahudi’nin hayatını kurtaran Oskar Schindler’in hikayesini anlatıyor. Bu gerçek hikaye, yürek ve inanç dersleriyle nesillere ilham verdi.

Oyuncular:Liam NeesonRalph FiennesBen Kingsley

Müdür:Steven Spielberg

2. Baba, 1972

IMDb’si:9.2

Özet: İtalyan asıllı ünlü bir aile olan Corleone ailesi, Don Vito Corleone önderliğinde bir suç örgütü kurmuştur. New York’taki diğer dört aile ile birlikte yeraltı işini yürütüyorlar. Corleone ailesinin ayırt edici özelliği, Don Corleone’nin politikacıları ve yargıçları kolayca etkileme yeteneğidir. Bu yakın bağlantılar, ailenin başkalarının açamayacağı kapıları açmasını sağlar.

Oyuncular:Marlon Brando, Al Pacino, James Caan

Müdür:Francis Ford Coppola

1. Esaretin Bedeli, 1994

IMDb’si:9.3

Özet: Andy Dufresne, karısını ve sevgilisini öldürmekten ömür boyu hapis cezasına çarptırılır. Shawshank hapishanesinde Andy’nin yaşamı onaylayan ve iyimser doğası herkesi etkiler. Mahkum arkadaşı Red ile unutulmaz bir dostluk kurarak hapishaneyi değiştirirler.

Oyuncular:Tim RobbinsMorgan FreemanBob Gunton

Müdür:Frank Darabont

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler